Teleráno cover

MARKÍZA • PONDELOK - PIATOK • 06:00

Plakali všetci. Silný príbeh Martiny z Ukrajiny, ktorá sa ocitla pod paľbou

03. 03 2022 09:45 | markiza.sk
Plakali všetci. Silný príbeh Martiny z Ukrajiny, ktorá sa ocitla pod paľbou
Plakali všetci. Silný príbeh Martiny z Ukrajiny, ktorá sa ocitla pod paľbou Foto: TV Markíza

Odkaz je jasný, vážte si to, čo máte.

Martina je študentka, ktorá zažila bombardovanie Kyjeva. Na Slovensku študovala na strednej škole a nedávno sa sem pre vojnu vrátila. Dnes ľuďom jasne odkázala, aby si vážili to, čo majú, predtým ako to stratia.

Predtým, než na Ukrajine po vpáde ruských vojsk vypukla vojna, si Martina žila obyčajný život študentky. Na vysokej škole študovala réžiu. Každé ráno vstávala o šiestej, dala si kávu, športovala, trávila čas s priateľmi.

Martina opísala, čo prežívala hneď po útoku Ruska na jej krajinu. Čo sa dialo v nasledujúcich chvíľach, koľko trvalo, kým si ľudia naplno uvedomili, čo sa vlastne deje. Ona a iní ľudia z obytného domu, kde žili, sa skrývali v garáži. Hoci sa snažili aj vtipkovať a zľahčovať situáciu, nepomáhalo to. Všetci sa veľmi báli. Martina bola navyše bez rodiny, rodičov má totiž na Slovensku.

Ako sa z Kyjeva dostala k nám a čo prežívala vtedy a ako sa cíti dnes? Pozrite si video.


Na to, čo sa aktuálne deje na Ukrajine, sa hľadí ťažko aj umelcom. Jedným z nich je aj Juraj Zaujec, ktorý na záver štvrtkového Telerána zaspieval svoju pieseň Ukrajina. „Neviem si predstaviť, ako hrozne sa musia cítiť ľudia na Ukrajine. Je to hrozné. Táto skladba nemala byť o vojne, ale o mieri. Musíme teraz všetci držať spolu a byť silní,“ napísal na sociálnej sieti. 

Pomôžme spolu Ukrajine

V Nadácii Televízie Markíza sa pridávame k ostatným neziskovým organizáciám na Slovensku, ktoré zareagovali veľmi rýchlo a vyhlasujeme zbierku na pomoc predovšetkým deťom a rodinám, ktoré v jednej chvíli prišli o všetko a teraz potrebujú našu pomoc a solidaritu.

K výťažku zbierky, do ktorej sa zapájajú aj zamestnanci Televízie Markíza, pridávame z Nadácie Televízie Markíza finančný dar 20 000 €, ktorý bude spolu s celým výťažkom zbierky venovaný neziskovej organizácii Človek v ohrození, ktorá sa v tejto chvíli sústreďuje na pomoc pre Ukrajincov a Ukrajinky, ktorí opustili svoje domovy a prichádzajú na Slovensko.

Zbierku môžete podporiť aj vy. Kliknite na darovací formulár TU!

Upútavka

 
Teleráno - v stredu, 25. mája, o 6.00!
Sledujte celé epizody na