Teleráno cover

MARKÍZA • PONDELOK - PIATOK • 06:00

Roman Juraško v stíhačke: Takýto výkon od neho nečakal ani pilot

03. 09 2021 12:00 | markiza.sk
Roman Juraško v stíhačke: Takýto výkon od neho nečakal ani pilot!
Roman Juraško v stíhačke: Takýto výkon od neho nečakal ani pilot!

Moderátor s pilotom dosiahli preťaženie ako pri bojovom lietaní.

Ak ešte neviete, čo budete robiť cez víkend, radi vám poradíme. V sobotu aj nedeľu (4. a 5. septembra) si môžu fanúšikovia lietania a leteckých strojov vychutnať bohatý program na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2021. Tento rok však so zmenou miesta. Keďže sa letisko Sliač rekonštruuje, letecké dni sa presunuli na letisko Kuchyňa/Malacky.

Pozrieť sa tam bol aj náš kolega, moderátor Roman Juraško. Toho čakal akrobatický let na podzvukovej stíhačke. „Urobíme s vami všetky možné akrobatické prvky,“ povedal moderátorovi Alexander Végsö, ktorý mu vysvetlil, že preťaženie budú postupne zvyšovať. Dodal, že dôležité je, aby upozornil pilota vo chvíli, keď už bude cítiť, že to nezvláda.

Po administratívnych úkonoch sa Roman prezliekol do leteckej kombinézy a priamo pri lietadle si zopakoval teoretické školenie. Tiež sa dozvedel, že bude aj pilotovať.

Moderátor na vlastnej koži okúsil, aké to je upadnúť na malú chvíľu do bezvedomia, čo sa ľuďom, ktorí sedia prvýkrát v stíhačke bežne stáva. Pri preťažení je veľmi dôležité poriadne zadržať dych a tlačiť do brucha. Prvýkrát to však Roman neurobil dostatočne a podľa pilotových slov bol mimo asi 25 sekúnd.

Po prebratí mu chvíľu trvalo, aby si uvedomil, kde je, ale hneď pochopil celý princíp a zvyšok akrobatického letu si poriadne užil. Neskôr mu pilot vysvetlil, že leteli rýchlosťou 600 kilometrov za hodinu a dosiahli preťaženie až 7,6 G, ktoré sa dosahuje už pri bojovom lietaní.

Roman, fantastický výkon!

 

Upútavka

 
Teleráno - v pondelok, 15. augusta, o 6.00!
Sledujte celé epizody na