MARKÍZA • PONDELOK - PIATOK • 06:00

Katastrofa letu 001

27. 07 2020 12:45 |
Teleráno
Teleráno Foto: TV Markíza

Slnečný deň na Zlatých pieskoch prerušila obrovská katastrofa.

Katastrofa letu 001

Slnečný deň na Zlatých pieskoch prerušila obrovská katastrofa. Presne pred 44 rokmi tu pri leteckej havárii zomrelo 76 ľudí. Zlaté Piesky boli obľúbenou rekreačnou oblasťou aj v 70. rokoch 20. storočia. Tí, ktorí si tu užívali slnečnú stredu 28. júla 1976, na tento deň určite nikdy nezabudnú. Jazero sa totiž stalo dejiskom jednej z najväčších leteckých nešťastí v histórii Československa. Bývalý novinár David Púchovský sa roky zaoberal možnými príčinami havárie, skúmal vyšetrovacie spisy v archívoch, hovoril s ľuďmi, ktorí pád lietadla prežili, aj s ďalšími svedkami. Príbeh najznámejšieho leteckého nešťastia v bývalom Československu minulý rok spísal v knihe Katastrofa letu 001 na Zlatých pieskoch. Uprostred leta 28. júla 1976 bolo pekné slnečné počasie, ako stvorené na kúpanie. V ten deň sa však na Zlatých pieskoch, obľúbenej rekreačnej lokalite v Bratislave, hneď zrána odohrala tragédia. Lietadlo Iljušin Il-18 so 79 ľuďmi na palube sa zrútilo o 9.37 h doprostred jazera. Prežili len traja ľudia. Podľa záverov oficiálnej vyšetrovacej správy bola príčinou nehody séria chýb posádky, ktorá lietadlo pilotovala. Na informácie o okolnostiach havárie komunistické úrady uvalili embargo, čo spôsobilo šírenie rôznych legiend o príčine nehody.

Kanye West: psychické problémy a hrozby rozvodu

West (43) a Kim Kardashian (39) už dlhšie prežívajú krízu vo vzťahu. Raper však najnovšie otvorene hovorí o tom, že chce rozvod! Kanye West nemá ľahké obdobie. Síce ohlásil, že chce kandidovať na prezidenta USA, kandidatúru údajne zrušil, všetky jeho verejné vystúpenia vrátane predvolebného zhromaždenia však poukazujú skôr na jeho psychické problémy. S tými sa boril už predtým, v roku 2016 musel zrušiť 21 koncertov, pretože bol hospitalizovaný s „akútnym psychiatrickým stavom". Jeho chaotické príspevky, ktoré zverejňuje na twitteri a vzápätí maže, vzbudzujú opätovné obavy fanúšikov o jeho zdravie. Kanye priamo napísal, že sa pokúša o rozvod už od novembra 2018. Svoju manželku obvinil, že je rasistka a verejne rozoberá, ako zvažovala potrat ich najstaršej dcéry North (7). Kim je podľa priateľov z týchto obvinení zdrvená. Obaja už dlhšie žili v oddelených častiach vily, podľa priateľov sa zhodli, že ich manželstvo sa skončilo.

Ako na pravé francúzske crêpes?

Úplnou špecialitou však ostávajú palacinky s karamelizovaným pomarančom a pomarančovým likérom (crepes suzette). Ide o jeden z mála pokrmov, ktorý dostanete na stole starej francúzskej babičky, ale pochutnať si na ňom môžete aj v tých najvyhlásenejších reštauráciách. Príbeh týchto azda najlegendárnejších palaciniek je spojený s veľkou náhodou. Keď mladý kuchársky pomocník Henri Charpentier pripravoval v roku 1895 dezert pre Princa z Walesu, odrazu na panvici vzplanul pomarančový likér. Kuchári sa snažili situáciu zachrániť a ostali skutočne prekvapení, keď po ochutnaní „nepodarku" zažili výbuch intenzívnych chutí a vôní. Flambované palacinky predtým neboli súčasťou receptárov, ale od tohto okamihu sa stali skutočnou francúzskou senzáciou. Meno pritom dostali po záhadnej slečne Suzette, ktorá sedela pri kráľovskom stole.

Nenechajte si ujsť Teleráno v utorok, 28.júla, od 6.00!

 
 

Komentáre ( 0)

 

Upútavka

 
Teleráno - v utorok, 4. augusta, o 6.00!
Sledujte celé epizody na