MARKÍZA • PONDELOK - PIATOK • 06:00

Tehotenstvo vo vyššom veku?

14. 07 2020 10:18 |
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Dnešná doba so sebou prináša mnoho nových trendov.

Sexuálni predátori útočia

Koronakríza so sebou priniesla nárast počtu „útokov" sexuálnych predátorov. Deti totiž trávili ešte viac času za počítačom, kde na nich striehnu rôzne riziká. Viac o tejto téme porozpráva Kika Kövešová. Plus Kika pozve divákov na jej talkšou Sexuálne zločiny, ktoré mali zostať navždy utajené.

Kedy prvýkrát navštíviť očného lekára?

Pre deti len to najlepšie. Preto chodíme s nimi od malička k zubárovi, logopédovi či iným špecialistom, ktorí sa starajú o zdravie našich najmenších. Na oči sa však často zabúda. Ak u dieťaťa v predškolskom veku nezbadáte problémy so zrakom, zväčša na preventívku u očného lekára ani nepomyslíte a to je chyba. Detskí oftalmológovia sa naďalej stretávajú s prípadmi, keď rodičia namiesto toho, aby po testovaní vyhľadali očného lekára, idú rovno do optiky a problém vyriešia kúpou okuliarov. A to nie je celkom dobré riešenie, keďže deťom sa bez rozkvapkania očí zisťujú dioptrie len veľmi ťažko. Málo rodičov tiež vie, že mnohé ochorenia očí sú do 7 roku života zvrátiteľné.

Tehotenstvo vo vyššom veku?

Dnešná doba so sebou prináša mnoho nových trendov. Zatiaľ čo predtým bolo úplne bežné, že ženy mali prvé dieťa vo veku okolo 20 rokov, dnes sa táto hranica posúva skôr okolo tridsiatky a ani staršie mamičky nie sú žiadnou výnimkou. S pribúdajúcim vekom výrazne klesá schopnosť ženy otehotnieť. Ak dôjde k otehotneniu vo vyššom veku, je tehotenstvo spojené s vysokým rizikom komplikácií pre matku i plod. Ženy po 40. roku veku majú niekoľkokrát vyššie riziko potratov ako ženy vo veku tridsiatich až tridsiatich piatich rokov. Okrem toho s pribúdajúcim vekom matky rastie aj riziko vrodených vývojových porúch plodu, predčasného pôrodu a pôrodu novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Sledujte Teleráno v stredu, 15.júla, od 6.00!

 

Komentáre (0)

 

Upútavka

 
Teleráno - v pondelok, 18. januára, o 6.00!
Sledujte celé epizody na