MARKÍZA • PONDELOK - PIATOK • 06:00

Rodina známej markizáčky sa onedlho rozrastie o ďalšieho člena

14. 02 2020 10:44 |
Šťastní Šprochovci
Šťastní Šprochovci Foto: súkr. archív Š. Šprochu

V pondelkovom Teleráne privítame celú rodinku.

Prečo sú niektoré lieky tak drahé?

Zúfalým rodičom už nezostáva veľa času. Ich deti môže zachrániť len najdrahší liek na svete. Jedenapolročný Alex a takmer dvojročný Riško majú najvážnejšie štádium svalovej atrofie. Postupne strácajú schopnosť prehĺtať alebo samostatne dýchať. Rodičia vkladajú nádej do lieku z Ameriky. Háčik je však v tom, že stojí dva milióny amerických dolárov (asi 1,8 milióna eur) a v Európe nie je registrovaný. Rozhodli sa teda pre verejnú zbierku a lotériu, ktorú vyhlásila farmafirma. Na to všetko však potrebujú povolenie ministerstva zdravotníctva, aby medicínu mohli u nás použiť. Rezort tvrdí, že brániť im nebude.

Jeho aplikáciu o ľudskom tele si stiahlo desaťtisíce ľudí

Tomáš Brngál pochádza z Bratislavy, kde vyštudoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. S kamarátom Milošom Svrčekom zo Slovenskej Technickej Univerzity vymysleli aplikáciu o ľudskom tele vo virtuálnej realite. Oficiálne, v roku 2016 založili startup Virtual Medicine, ktorý sa zameriava na aplikáciu Human Anatomy VR. Aktuálne má na konte už desaťtisíce stiahnutí v mnohých krajinách sveta bez akejkoľvek reklamy. Aplikáciu o ľudskom tele si môže stiahnuť ktokoľvek, nielen medici a lekári, ale aj tí, ktorých zaujíma ľudské telo. Potrebné sú však špeciálne okuliare na virtuálnu realitu.

Rodina známej markizáčky sa onedlho rozrastie o ďalšieho člena

Do Teleráne prijala pozvanie celá rodinka Šprochovcou. Andrea, Števo a ich dcérka Emma porozprávajú ako sa tešia na nový prírastok.

Sledujte Teleráno v pondelok, 17.februára, o 6.00!

 

Komentáre ( 0)

 

Upútavka

 
Teleráno - v stredu, 15. júla, o 6.00!
Sledujte celé epizody na