MARKÍZA • PONDELOK - PIATOK • 06:00

Pozor na zápal pľúc! Ročne mu podľahne takmer 3000 Slovákov

04. 11 2019 12:46 | www.markiza.sk
Pozor na zápal pľúc! Ročne mu podľahne takmer 3000 Slovákov
Pozor na zápal pľúc! Ročne mu podľahne takmer 3000 Slovákov Foto: Shutterstock.com

Zápal pľúc je častou komplikáciou po prekonaní chrípky u dospelých a rýchlo sa šíri najmä v kolektívoch.

Pozor na zápal pľúc! Ročne mu podľahne takmer 3000 Slovákov  

Zápal pľúc je častou komplikáciou po prekonaní chrípky u dospelých a rýchlo sa šíri najmä v kolektívoch. Je desiatou najčastejšou príčinou hospitalizácie v SR s druhou najvyššou úmrtnosťou. Na Slovensku má ročne na svedomí 2500 životov. Pneumokokové infekcie si vyžiadajú každoročne celosvetovo približne 16 miliónov úmrtí. Najčastejším pôvodcom bakteriálneho zápalu pľúc je Streptococcus pneumoniae (pneumokok). Baktérie pneumokoka sa šíria kvapôčkovou infekciou, napríklad kýchaním, kašľaním alebo blízkym kontaktom s infikovanou osobou. Kto sú ohrozené skupiny?

Ruský cirkus na ľade prichádza na Slovensko

V období od 5. novembra do 10. novembra 2019 sa na Slovensku uskutoční turné „Ruský cirkus na ľade“ pod vedením Kirila Kirillova. V šou vystúpia žongléri, akrobati, iluzionisti, gymnasti a samozrejme klauni. Všetky svoje čísla artisti predvedú na korčuliach na ľadovej ploche. Každý detail: osvetlenie, hudba, kostýmy sú súčasťou prekrásnej šou, ktorá nenechá ľahostajnými nielen deti, ale ani dospelých. Vychutnajte si úžasné zručnosti umelcov, možno už nikdy nič podobné neuvidíte.

Mária Čírova spieva piesne od otca   

Od vydania prvého vianočného albumu Márie Čírovej ubehli už takmer štyri roky. K tohtoročným vianočným sviatkom sa obľúbená slovenská speváčka rozhodla vydať jeho pokračovanie s názvom Moje Vianoce. Nový album sa do jej diskografie zaradí ako  druhý vianočný a celkovo ako piaty štúdiový album. Pre veľký úspech, s ktorým sa pravidelne stretávajú Máriine vianočné koncerty, sa rozhodla vyraziť aj na špeciálne turné k albumu Moje Vianoce. Novovzniknuté piesne na turné zaznejú v premiére a Mária sa predstaví s novým koncertným programom. Dve skladby z nového Vianočného CD jej zložil tatino a venoval ich Márii, keď mala 7 rokov a teraz vyšli na novom albume.

Teleráno sledujte v utorok, 5. novembra, od 6.00!

 

Komentáre ( 0)

 

Upútavka

 
Teleráno - v utorok, 2. júna, o 6.00!
Sledujte celé epizody na