MARKÍZA • PONDELOK - PIATOK • 06:00

Na čo si dať pozor pri zbere húb?

09. 09 2019 12:40 | lm
Na čo si dať pozor pri zbere húb?
Na čo si dať pozor pri zbere húb? Foto: Shutterstock.com

Slováci sú národ hubárov a patríme medzi hubárske veľmoci.

Na čo si dať pozor pri zbere húb?

Slováci sú národ hubárov a patríme medzi hubárske veľmoci. Na druhej strane podľa mykologičky Ivony Kautmanovej aj napriek veľkej vášni huby stále dostatočne nepoznáme. Zároveň sa diví, že na otravu umiera len tak málo ľudí, keď vidí, ako hubári hazardujú.  Odborníčka však varuje aj pred dlhodobými následkami jedenia húb, keďže niektoré môžu byť karcinogénne, teratogénne (poškodzujú plod) alebo dokonca môžu vyvolať aj alergiu. Napriek týmto tvrdeniam klasické huby ako dubáky, kozáky, bedle či kuriatka môžeme s pokojom zbierať. Musíme však dodržať jedinú zásadu - všetky nazbierané huby musíme stopercentne poznať.

Muzikál, ktorý prepísal históriu

V muzikáli West Side Story účinkuje 32 veľmi nadaných hercov a tanečníkov a 14 členný orchester Gustáva Broma pod taktovkou Vlada Valoviča. Jeho uvedenie na Broadwayi v roku 1957 kompletne prepísalo históriu muzikálového divadla. Odvtedy sa nepretržite hrá na javiskách po celom svete. V muzikáli, ktorý bude mať na Slovensku premiéru 13. októbra, sa pod režisérskou taktovkou Jána Jackuliaka predstaví 42 skvelých hercov a tanečníkov, ktorí sú zárukou fenomenálneho zážitku.

Pomáha ľuďom so zdravým stravovaním


V Extrémnych premenách má Michal Páleník na starosti jedálničky účastníkov. V Teleráne porozpráva okrem iného aj základné rady, ako sa zdravo stravovať.

Teleráno sledujte v utorok, 10. septembra, o 6.00 na Markíze. 

 
 

Komentáre ( 0)

 

Upútavka

 
Teleráno - v stredu, 15. júla, o 6.00!
Sledujte celé epizody na