MARKÍZA • PONDELOK - PIATOK • 06:00

Rómska hudba vás roztancuje!

20. 08 2019 13:52 | lm
Rómska hudba vás roztancuje!
Rómska hudba vás roztancuje! Foto: Shutterstock.com

Teleráno sledujte v stredu, 21. augusta, o 6.00 na Markíze!

Od septembra nové bezpečnostné prvky

O mesiac sa online bankovníctvo zmení. Okrem iného pribudnú nové bezpečnostné prvky. Pri prihlasovaní do internetbankingu upravia autorizačný kód a spôsob jeho zadávania. Po novom bude mať kód viac znakov, no klient vloží do políčka pri prihlasovaní podľa inštrukcií len určité znaky. Zmeny prídu 14. septembra a súvisia s otvorením platobného systému tretím stranám. Prečo tieto zmeny a ako nás ovplyvnia vysvetlí Ondrej Macko.

Rómska hudba vás roztancuje!


Kokavčania sa snažia zachovať pôvodnú rómsku pieseň pre nasledujúce generácie a keďže je rómskej hudby v rozhlase a televízií málo, snažia sa verejnosti ponúknuť rezké ale aj clivé pesničky. Najznámejším projektom Kokavcov, je festival BalvalFest, ktorý sa koná každoročne v septembri a ktorý si už našiel pevné miesto v kontexte Slovenskej Rómskej piesne. Okrem Slovenska prídu do Kokavy aj hudobníci z Česka, Maďarska, Srbska, Nemecka a Litvy. Zastúpenie na festivale budú mať nádejné rómske detské a mládežnícke talenty, ktorých vystúpi asi 150. Vstupné, ktoré sa vyzbiera, pôjde práve na ich podporu.

Ceny v obchodoch. Čo rastie a čo naopak klesá?

Sezónne zlacnenie ovocia a zeleniny však nie je také významné, aby stlmilo medziročný rast cien potravín. Oproti vlaňajšiemu júlu sú potraviny drahšie o 4,7 percenta. Dynamicky stúpli najmä ceny zeleniny a mäsa. K dôvodom zdražovania by sme mohli pravdepodobne zaradiť okrem iných faktorov i vyššie mzdové náklady (príplatky za prácu, nárast minimálnej mzdy, všeobecné mzdové tlaky súvisiace s nedostatkom pracovnej sily). Na zdraženie mäsa mohol mať vplyv aj africký mor ošípaných. Čo zdraželo a čo je naopak lacnejšie priblíži Lenka Buchláková.

Teleráno sledujte v stredu, 21. augusta, o 6.00 na Markíze!

 


Komentáre ( 0)

 

Upútavka

 
Teleráno - v piatok, 6. decembra, o 6.00!
Sledujte celé epizody na