MARKÍZA • PONDELOK - PIATOK • 06:00

Susedská megaoslava 100-vky!

03. 05 2019 12:59 |
Susedia
Susedia Foto: TV Markíza

Susedia sú najdlhšie vysielaným slovenským sitkomom nielen na Slovensku, ale aj v Česku.

Spánkové apnoe: keď sa v spánku zastaví dýchanie

V súčasnosti sme svedkami celosvetovej epidémie až pandémie obezity v dôsledku moderného spôsobu života s neustále sa zvyšujúcim energetickým príjmom a neadekvátnym energetickým výdajom. Obezita je najvýznamnejším rizikovým faktorom vzniku syndrómu obštrukčného spánkového apnoe, ktorý je najčastejšou poruchou dýchania viazanou na spánok. Odhaduje sa, že až 80 % pacientov nie je doposiaľ diagnostikovaných. Syndróm spánkového apnoe predstavuje poruchu spánku, pri ktorej dochádza k periodicky sa opakujúcim pauzám dýchania alebo k veľmi plytkému dýchaniu. Pauzy trvajú niekoľko sekúnd až niekoľko minút a pacient si vôbec nemusí uvedomovať, že v noci niekoľkokrát nedýchal.

Rehabilitácia: čo zahŕňa a ako prebieha?

Zuzka naposledy navštívila fyziatricko rehabilitačné oddelenie. Pacient potrebuje výmenný lístok ale aj kompletný nález, čo sa týka jeho zdravotného stavu. Neurológovia, ortopédi, chirurgovia, traumatológovia najčastejšie posielajú výmenné lístky do tejto ambulancie. Pacient je najprv vyšetrený, stanový sa terapia a následne navštevuje telocvičňu s fyzioterapeutmi. Ak je pacient po fyzioterapii, prechádza na fyzikálnu terapiu (väčšinou pasívna terapia), ktorá býva spojená s pohybovou terapiou. Pacient môže absolvovať podľa diagnózy elektroterapiu, elektroliečbu - prúdy, ktoré prekrvujú, biotrónovú lampu (pri zápalových ochoreniach či úrazoch), svetloliečbu, magnetoterapiu...

Domáce úlohy: prospievajú alebo škodia?

Na domáce úlohy existuje mnoho názorov. Niektorí odborníci tvrdia, že zlepšujú vzdelávacie výsledky, iní zase tvrdia, že doba sa radikálne zmenila, rodičia sú veľmi zaneprázdnení a domáce úlohy ovplyvňujú domáce napätie medzi rodičmi a deťmi. Niektorí zase zdôrazňujú, že kvôli domácim úlohám sa vytvárajú rozdiely medzi žiakmi, pretože niektoré rodiny deťom doma pomáhajú a niektoré nie. Zaneprázdnení rodičia nemajú na robenie úloh so svojimi deťmi čas. Tie majú potom pocit, že „boj so školou" musia vyhrať úplne samé.

Susedská megaoslava 100-vky!

Susedia sú najdlhšie vysielaným slovenským sitkomom nielen na Slovensku, ale aj v Česku. Ešte pred dvanástimi rokmi sa Susedia stali doslova fenoménom a získali si divákov aj v susednej ČR. Diváci vedia ich repliky a hlášky naspamäť a stála divácka základňa si pamätá rôzne detaily. Prvá časť sitkomu Susedia bola odvysielaná Markízy 4. septembra 2006. Teraz oslavujú stú epizódu.

Pozrite si Teleráno v pondelok, 6.mája, o 6.00!

 
 

Komentáre ( 0)

 

Upútavka

 
Teleráno - v pondelok, 19. augusta, o 6.00!
Sledujte celé epizody na